Кошик

Найефективніша. Україна чекає вакцину PfizerСюжет

В Україні буде вакцина Pfizer/BioNTech

29.04.21

Один з найбільш популярних препаратів для вакцинації проти коронавіруса показує високу ефективність вже після першої дози.

Влади України уклали з американською компанією Pfizer договір на поставку десяти мільйонів доз вакцини проти коронавіруса, розробленої спільно з німецькою BioNTech. Це перша вакцина проти COVID-19, яку схвалила Всесвітня організація охорони здоров'я.

Препарат Pfizer/BioNTech показує найвищу ефективність серед схвалених регуляторами вакцин від коронавирусной інфекції і у неї слабкі побічні ефекти. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

Ефективна і проти мутацій

Вакцина Pfizer/BioNTech — це препарат на основі мРНК з модифікованими нуклеозидами (пов'язаними з моносахаридом нуклеотидами — основними «цеглинки життя» двох головних біомолекул).

У такий мРНК закодований повнорозмірний мутантний S-білок в його префузионной формі, тобто такої, коли цей шип ще не захопив рецептор АСЕ2 на мембрані клітини-жертви і не заякорився там для її інфікування.

В чому суть вакцини Pfizer/BioNTech

РНК-вакцини зроблені за новою технологією, яка раніше використовувалася тільки в ветеринарії. Для використання на людях ще жодна РНК-вакцина не була схвалена. Ця вакцина містить вірусну молекулу, за структурою схожий на ДНК — матричну РНК.

Проникаючи в клітини, вона запускає там виробництво вірусного білка — саме на нього виробляється більшість нейтралізуючих антитіл.

Як говорить провідний фахівець компанії Pfizer в області розробки вакцин Філ Дормитцер, тести показали, що вакцина BioNTech/Pfizer ефективна в боротьбі не тільки з новим британським варіантом коронавіруса — N501Y, але і з 15 іншими видами вірусу SARS-CoV-2.

Головні вакцини від COVID: ефективність і відмінності

Ще 9 листопада 2020 розробники препарату, спираючись на результати багатомісячних клінічних випробувань, оголосили про 90-відсоткову ефективність цієї вакцини. В кінці року на основі цих даних препарат зареєстрували в США, ЄС, Великобританії, Ізраїлі та інших країнах.

Вже незабаром її ефективність підтвердилася і під час масової вакцинації населення багатьох країн. В середині лютого ізраїльські вчені з'ясували, що ефективність вакцини BioNTech/Pfizer становить 85 відсотків вже після першої дози та 90 відсотків після другої.

Вакцина показала високу ефективність і при важкій формі: 62 відсотка після однієї дози і 92 відсотки після двох.

Дещо пізніше спільне дослідження компаній з Моз Ізраїлю показало, що BioNTech/Pfizer майже на 90 відсотків запобігає передачі коронавіруса від людини до людини. При цьому в ході дослідження домінував британський, визнаний більш заразним і смертоносним.

В середині березня дослідники заявили, що вакцина Pfizer/BioNTech показала свою ефективність у 97 відсотках проти симптоматичних випадків COVID-19 і 94 відсотках проти безсимптомних випадків при британському штамі.

А результати клінічного випробування цієї вакцини від COVID-19 на підлітків 12-15 років показали 100-відсоткову ефективність.

1 квітня компанії Pfizer і BioNTech повідомили, що оцінка її ефективності практично не змінилася за півроку, що минули після клінічних випробувань. Як наголошується в заяві компаній, рівень ефективності вакцини BNT162b2 зараз оцінюється в 91,3 відсотка.

При цьому вакцина, як і раніше вважається на 100 відсотків надійною в запобіганні появи важких симптомів захворювання, а також на 100 відсотків надійної проти південноафриканського штаму коронавіруса.

Як відзначають розробники, отримані дані свідчать про те, що вакцина може захищати від COVID-19 і протягом більш тривалого терміну.

На етапі отримання дозвільної документації ніяких серйозних побічних ефектів у вакцини виявлено не було. Тільки типові реакції на вакцинацію ніби втоми і головного болю.

Одночасно з початком застосування мРНК-вакцини у деяких пацієнтів було зафіксовано гостра алергічна реакція, що настала відразу після щеплення. Відомо про одного пацієнта в США і двох у Великобританії з реакцією анафілактичного шоку, який проявляється у вигляді почервоніння шкіри і задишки.

Втім, за даними німецького Інституту імені Пауля Ерліха, доступна поки інформація не свідчать про те, що вакцинація препаратом Pfizer/BioNTech створює підвищений ризик тяжких побічних ефектів для людей, схильних до алергічних реакцій.

А за даними німецького Інституту імені Роберта Коха, найбільш поширеною побічною дією препарату є больові відчуття в місці уколу, які проявляються у 83 відсотків щеплених BioNTech і Pfizer. Також нерідкі відчуття втоми і болю — 47 і 42% відповідно.

Нагадаємо, німецька біотехнологічна компанія BioNTech 30 березня повідомила, що за підсумками поточного року планується випустити 2,5 мільярда доз вакцини. Раніше компанії повідомляли про плани виробництва двох мільярдів доз.

Повідомляється, що збільшення виробництва відбудеться завдяки оптимізації операцій, а також недавнім включенню в процес підприємства BioNTech в німецькому Марбурзі.

У жовтні BioNTech придбала це підприємство, а 26 березня європейські регулятори схвалили виробництво вакцини від COVID-19 на ньому.

Компанія повідомляє, що при виході на повну потужність марбургское підприємство стане однією з найбільших у світі виробничих майданчиків по випуску вакцин з річним обсягом в один мільярд доз. Відзначається, що перші партії вакцини з цього підприємства будуть відправлені кінцевим споживачам у другій половині квітня.

Крім десяти мільйонів доз Pfizer/BioNTech, Україна до 15 квітня очікує отримати першу партію вакцин проти коронавіруса за програмою COVAX, яка передбачає забезпечення вакциною бідних країн.

Бореться з мутаціями. ВООЗ рекомендує вакцину J&J

В цій партії буде 360 тисяч доз вакцини компанії AstraZeneca і 117 тисяч доз вакцини Pfizer, повідомив міністр охорони здоров'я Максим Степанов. За його словами, всього в рамках COVAX Україна очікує отримати вісім мільйонів доз вакцин проти коронавіруса.

Крім того, Україна уклала контракти ще з трьома фармкомпаніями — з американської Novavax (десять мільйонів доз), британо-шведської AstraZeneca (на два мільйони доз її вакцини CoviShield, виробленої в Індії) і китайської Sinovac (два мільйони доз).

В цілому країни світу уклали контракти на постачання 8,6 мільярда доз вакцини від коронавіруса, підрахували в Duke Global Health Innovation Center при Дюкському університеті.

Найпопулярніша — вакцина компанії AstraZeneca, всього в світі було зарезервовано 2,4 мільярда доз цього препарату. На другому місці — вакцина Pfizer з показником 1,5 мільярда. За підрахунками експертів, виробники китайської Sinovac поставлять на ринок 480 мільйонів доз.

Як вказують дослідники Duke Global Health Innovation Center, на країни з високими доходами припадає 4,6 мільярда доз, або 53 відсотки всіх закупівель вакцин у світі. На країни з доходами вище середнього припадає 17 відсотка закупівель, на країни з середнім достатком і з достатком нижче середнього — 16 відсотка.

Частка, що залишилася припадає на закупівлі через механізм COVAX під егідою ООН, направлений на надання усім країнам рівноправного доступу до вакцин.

У загальній складності в 2021 році виробники вакцин мають потенціал для виробництва близько 12 мільярдів доз вакцин, прогнозують експерти Duke Global Health Innovation Center.

Лідерами за темпами вакцинації стали Ізраїль, велика Британія, Чилі і Сполучені Штати. В Ізраїлі частка населення, що отримав хоча б одну дозу вакцини, становить понад 60 відсотків, у Британії — 46,4 відсотка, в Чилі — 36,3 відсотка, в США — 31,8 відсотка. В ЄС цей показник становить 12,6 відсотка.

У доповіді банку Barclays говориться, що Євросоюз може досягти рівня імунізації населення від коронавіруса COVID-19 до 70 відсотків вже до кінця вересня. Вчені вважають, що це необхідний рівень вакцинації для появи імунітету.

Українські власті планують досягти колективного імунітету до кінця 2021 року.

 

Новини від Корреспондент.net в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet

Інші новини